top of page

Пожарна опасност на веществата

УРОК:Пожарна опасност на веществата и материалите. Пожарна опасност и спасяване.


Цел на дейността

Основна цел:

1. Развиване на гражданско образование чрез възпитаване на умения и формиране на компетентности за безопасност и правилата за бърза и безопасна евакуация от сградата.

2. Насърчаване на децата да бъдат активни граждани.

3. Запознаване със схемите и маршрутите за напускане на класните стаи и училището. Знае реда за оповестяване на пожара.

4. Идентифицират и развиват свои умения, които могат да бъдат полезни да друг.


Дейности:

Въвеждане на учениците в темата за пожарната опасност. Акцентира се на необходимостта от практическото занятие и усвояване на компетентности по правила за бърза и безопасна евакуация от сградата, както и за знания за пожароопасни свойства на веществата и материалите.


Актуализацията на знания се осъществява с метода „мозъчна атака“. Учителят поставя задача на учениците за две минути да запишат всички идеи, които се пораждат у тях при произнасяне на думите „пожар“ и „горене“. Следва кратка дискусия за събиране на информация за знанията на учениците по темата. Учениците прочитат въпроса и изброяват предмети в класната стая, които са лесно горими. Посочете предмети в класната стая, които са направени от вещества и материали, способни да горят при определени условия.



Въвеждането на темата се осъществява от учителя. Акцентира се върху процеса „горене“ и характеристиките му.

Горенето е процес, съпроводен с отделяне на голямо количество топлина. Този процес се характеризира с нажежаване, пламък, отделяне на дим.

На учениците се поставя задача да работят самостоятелно и да попълнят таблицата, като използват знанията си за свойствата на веществата, придобити в часовете по природознание.

Попълнете таблицата – групирайте горимите вещества според агрегатните им състояния и според промените, които настъпват с тях при нагряване.




Твърди горими вещества

Течни горими вещества – при нагряване се изпаряват

Газообразни горими вещества

При нагряване се разтапят и изпаряват

При нагряване се разлагат с образуване на газообразни продукти и твърд остатък - въглен

При нагряване не се променят
























Дървесина, торф, каменни въглища, сяра, каучук, кокс, дървени въглища, листа, алкохол, нафта, глицерин, калий, натрий, пропан-бутан, метан.

С фронтална беседа се прави проверка на записаното от учениците.

Анализира се разликата между понятията леснозапалими течности и горими течности, както и между самонагряване и самовъзпламеняване.

Кои са най-често срещаните в бита леснозапалими течности и предмети, причинили пожар и случаите, цитирани в пресата?

Знанията за последователността на действията при наличие на огнище на пожар в училище се разширяват и затвърдяват чрез анализ на Плана за извеждане на учениците на съответното училище и ролево проиграване на извеждане (евакуация). След приключване на практическото проиграване се прави разбор на действията на учениците.





Да научим играейки! Метод на аквариума

За да работите ефективно, разделете се на две групи и образувайте два концентрични кръга. Участниците, разположени във външния кръг, наблюдават дискусията и анализират резултатите. Участниците във вътрешния кръг разглеждат следните случаи:

· Двама ученици от четвърти клас са донесли запалки в училище. В голямото междучасие, когато съучениците им са на двора да закусват, те решават да сравняват големината на пламъка на двете запалки. Скриват се в ъгъла край прозореца и играейки, запалват пердето.

· Ученици от горен курс решават да отбележат началото на учебната година с фойерверки. Отиват в парка и възпламенявайки ги, запалват събраните от дърветата опадали листа и сухи клонки.

· Ученици от пети клас са нетърпеливи да разгледат лабораторията по химия в училище. Те влизат без знанието на учителя и започват игра със стъклениците с натрий и калий. Вещества се възпламеняват. Учениците се изплашват и напускат помещението, без да ги изгасят.

Работа по групи

Ученици от шести клас са разделени на групи и им е поставена задача да изброят опасните фактори от пожара.

Опасни фактори от пожара

- Дим, който е продукт на горенето, отделя се в атмосферата и съдържа твърди и/или течни частици. Той намалява видимостта, има сълзотворно дразнещо действие, съдържа токсични вещества, оказва механично действие;

- Висока температура около 70гр по целзий, при вдишване се предизвикват изгаряния на лигавицата на белия дроб.

Основни поразяващи фактори на пожара са:

Дим, които е продукт на горенето, причинява загуба на видимост, има сълзотворно дразнещо въздействие, съдържа токсични вещества. Едно то най-опасните е акролеотинът причинява смърт за около 1 минута. Димът е с висока температура. По-едрите частици затрудняват дишането.

- Бързата загуба на видимост в горящо помещение, по коридорите и стълбищата е предпоставка за объркване и забавяне на евакуацията.

- Високата температура предизвиква изгаряния на лигавицата на белия дроб при вдишване.

Идеи за работа вкъщи! Учениците, с помощта на своите близки, работят по един от предложените въпроси писмено.

1. Моите действия в скучай на пожар в жилището ни.

2. Списък на моите правила за поведение в случай на пожар у дома.

3. Навици за пожаро-предпазно поведение при напускане на дома.




Comments


bottom of page